Om prosjektet
I dagens arbeidsliv er effektiv tilgang til informasjon mer avgjørende enn noen gang for å opprettholde produktivitet- og konkurranseevne, dermed er også interessen for chatbotter og AI-assistenter i bedrift økt betraktelig. Løsningen er å utvikle en AI-chatbot for oppdragsgiver ved hjelp av Microsoft Copilot Studio. Målet er å gjøre det enklere å finne frem til relevant informasjon i store mengder interne data.
Gjennom prosjektet har vi utviklet en chatbot som kobles til interne kilder og hjelper de ansatte med å blant annet hente ut informasjon, sette opp møter, og få svar på spørsmål. Chatbotten er tilpasset NNDs behov og er enkel å bruke for alle ansatte, uavhengig av teknisk bakgrunn.
I prosjektet har vi jobbet i sprints og brukt metoder som WBS, gantt, brukertesting og smidig utvikling. Samtidig har vi hatt fokus på dokumentasjon og opplæringsmateriell for de ansatte, slik at løsningen enkelt kan videreføres og tas i bruk etter prosjekteringen er ferdig.
Prosjektet representerer en praktisk tilnærming av AI i en statlig kontekst, og viser hvordan kunstig intelligens kan effektivisere arbeidsflyten i større organisasjoner. Vårt arbeid kan være til inspirasjon for andre virksomheter og bedrifter som vurderer å ta i bruk av lignende verktøy for å forbedre intern kommunikasjon og informasjonsflyt.
Vi ønsker å vise hvordan AI er et støttende verktøy og ikke en erstatning i arbeidslivet, samt hvordan moderne teknologi skaper verdi når det utvikles med fokus på bruk, sikkerhet og nytte.
Bilder:
- Logoen til Norsk Nukleær Dekommisjonering, oppdragsgiveren. Ved siden av logoen til Microsoft Copilot, plattformen brukt til å utvikle chatbotten
- Illustrasjon av funksjonalitetene i Microsoft Copilot Studio, i forhold til prosjektet
Prosjektdeltakere
Alexander Bredal-Kvivesen, Abdelkader Adam Niane, Saruushan Srimohan, Sirvan Chalabi
Om oppdragsgiveren
NND har i dag tatt i bruk Microsoft Copilot for M365 til flere av våre ansatte. Vi ønsker nå å teste ut og videreutvikle vår bruk av Copilot internt i NND.
Målet er å benytte Microsoft Copilot Studio til å ta frem en egen «bot» som har koblet sammen data som finnes internt i selskapet og gjør denne tilgjengelig for alle våre ansatte.
I prosjektet skal dere finne interne kilder som er aktuelle å ta med inn i boten, sette opp kildene, gjennomføre trening av bot’en, lage opplæringsmateriale til våre brukere samt dokumentasjon til NND for videre forvaltning. Som del av vurderingene av om en kilde kan inkluderes i bot’en så må også personvern og informasjonssikkerhet vurderes. Med denne oppgaven så får dere trent på å analysere data i en bedrift, arbeide med kost/nytteverdier for søk, arbeidet med cybersecurity spørsmål – og ikke minst få praktisk erfaring med å konfigurere og teste KI verktøy.
Veileder
Vikash Katta, Høgskolen i Østfold
Jon Aarbakke, NND