Flerspråklighet og profesjon: Faglig seminarrekke ved HiØ

Hvordan kan høyere utdanning legge bedre til rette for flerspråklige studenter og samtidig styrke kompetansen hos ansatte? Dette er tema når Fakultet for helse, velferd og organisasjon (HVO) inviterer til en seminarrekke om flerspråklighet og profesjon høsten 2026.

Seminarrekken retter seg mot ansatte ved Høgskolen i Østfold og setter søkelys på flerspråklighet som ressurs i utdanning, undervisning, veiledning og profesjonsutøvelse. Gjennom foredrag, erfaringsdeling og faglige diskusjoner belyses hvordan institusjonen kan møte et stadig mer språklig og kulturelt mangfoldig studentmiljø.

Om seminarrekken

Onsdag 7. oktober innledes seminarrekken av Beate Lie Sverre, sosialantropolog, sykepleier og forsker tilknyttet OsloMet. Sverre har gjennom en årrekke arbeidet med temaer som migrasjonshelse, mangfold i profesjonsutdanningene og utdanningsmuligheter for studenter med norsk som andrespråk.

Beate Lie Sverre

I foredraget «Flerspråklighet og profesjon» drøfter hun blant annet:

  • flerspråklige studenters læringsforutsetninger
  • kulturkompetanse i høyere utdanning
  • undervisning og veiledning av studenter med norsk som andrespråk
  • erfaringer og tiltak fra universitets- og høyskolesektoren

Foredraget etterfølges av en workshop der deltakerne inviteres til refleksjon og erfaringsutveksling knyttet til konkrete undervisnings- og veiledningssituasjoner.

 

Program

Onsdag 7. oktober 2026

  • Kl. 12.00-13.00: Foredrag, rom H335
  • Kl. 13.10-14.00: Workshop, rom H337
  • Campus Fredrikstad

Videre i seminarrekken

Seminarrekken fortsetter med to arrangementer som belyser flerspråklighet i høyere utdanning fra ulike faglige og pedagogiske perspektiver.

Onsdag 14. oktober 2026

Flerspråklighet: Verktøy og ressurser i undervisning og veiledning

  • Rom H337, Campus Fredrikstad
  • Kl. 12.15-14.00
  • Seminaret er åpent for alle interesserte studenter og ansatte ved HiØ.

Innlegg ved Sonja Nygaard-Joki (PIL), Anne-Lise Eng (biblioteket) og Hoger Karadaki (VLO).

Onsdag 21. oktober 2026

Flerspråklighet: Gruppeundervisning, praksis og seminarer

  • Rom H337, Campus Fredrikstad
  • Kl. 12.15-14.00
  • Seminaret er åpent for alle interesserte studenter og ansatte ved HiØ.

Innlegg ved Camilla Bjørke (LUSP), Shipra Sachdeva (LUSP/PULS) og Rania Maktabi (VLO).

Velkommen til

Alle ansatte ved Høgskolen i Østfold er velkommen til å delta. Seminarrekken er særlig relevant for undervisere, veiledere og andre som arbeider med læring, studentoppfølging og profesjonsutdanning.

Om satsingen

Seminarrekken er initiert av Flerspråklighet og N2-nettverket ved HiØ og inngår i fakultetets arbeid med å styrke kunnskap, kompetanse og pedagogisk praksis knyttet til flerspråklighet og studenter med norsk som andrespråk. Målet er å legge grunnlag for videre tverrfaglig samarbeid og kunnskapsutvikling på tvers av fagmiljøene ved HiØ.

Publisert 7. okt. 2026 10:03 - Sist endret 7. okt. 2026 11:20