Pride i biblioteket

Utforsk mangfold, identitet og fellesskap i barne- og ungdomslitteraturen!

Litteratur gir barn og unge tilgang til erfaringer de kanskje ikke selv har, og språk for tanker og følelser de ennå ikke har ord for. I forbindelse med Pride inviterer fagmiljøet for norsk deg til å utforske bokutstilling og refleksjonsaktivitet som setter søkelys på mangfold, identitet og fellesskap i barne- og ungdomslitteraturen.

Arrangementet løfter frem bøker som på ulike måter utfordrer normer, utforsker det å være annerledes og viser mangfoldige måter å være menneske på. Samtidig åpner det for refleksjon rundt lærerens rolle: Hvordan kan slike bøker brukes i skolen? Hvilke samtaler kan de legge til rette for, og hvilke hensyn må tas i klasserommet?

Arrangementet er særlig rettet mot lærerstudenter, men er relevant for alle som er opptatt av litteraturens plass i skole og utdanning. 

Velkommen til Pride i biblioteket!

Arrangør

Fagmiljøet for norsk
Publisert 1. juni 2026 09:55 - Sist endret 24. sep. 2026 09:34