SFT22018 Tysk i kontrast (Høst 2018)
Fakta om emnet
- Studiepoeng:
- 10
- Ansvarlig fakultet:
- Fakultet for lærerutdanninger og språk
- Studiested:
- Nettbasert undervisning med tilbud om samlinger og mulighet for veiledning ved studiested Halden
- Emneansvarlig:
- Frode Lundemo
- Undervisningsspråk:
- Tysk
- Varighet:
- ½ år
Innholdsfortegnelse
Emnet er tilknyttet følgende studieprogram
Undervisningssemester
Bachelorstudiet i samfunn, språk og kultur: 3. eller 5. semester (høst).
Innhold
Utvalgte grammatiske emner bearbeides framfor alt gjennom oppgaveskriving under veiledning. Det gis ei innføring i grunntrekk ved tysk språkhistorie.
I skriftlig språkferdighet gis det hovedsakelig øvelser i å oversette funksjonelt fra norsk til tysk og fra tysk til norsk.
Studentens læringsutbytte ved bestått emne
Kunnskap
Studenten
- har innsikt i utvalgte deler av det grammatiske regelverket, slik som leddstilling, setnings- og setningsleddstrukturer
- har større innsikt i moderne tysk språkbruk og i struktur- og språkbrukskontraster mellom moderne tysk og norsk
- kjenner til viktige sider av tysk språkhistorie og kan sette de grammatiske temaene som bearbeides inn i en diakron sammenheng
Ferdigheter
Studenten
- er gjennom innsikt i det grammatiske regelverket og diakrone aspekter ved det i stand til å bruke språket mer funksjonelt og kan dermed produsere tekster av høy kvalitet
- har økte ferdigheter i å forstå autentiske tyske tekster og også øvelse i oversettelsesstrategier
Generell kompetanse
Studenten
- har økt sin forståelse for språkstrukturer og språkfunksjoner og har dermed større kompetanse i bruk av tekster til ulike formål og i oversettelsesstrategier
- har forståelse for at språk er underlagt kontinuerlig forandring
Undervisnings- og læringsformer
Arbeidsomfang
Eksamen
Mappevurdering og skriftlig eksamen
Deleksamen 1: Mappevurdering (50 %)
Det leveres tre individuelle oppgaver i grammatikk til nærmere bestemte frister.
Deleksamen 2: Skriftlig eksamen (50 %, 5 timer)
Studentene prøves i skriftlig språkferdighet og språkhistorie. Det gis ei oppgave i oversettelse fra norsk til tysk og ei oppgave i oversettelse fra tysk til norsk. I språkhistorie gis 2-4 oppgaver. Ingen hjelpemidler er tillatt.
Som hovedregel avholdes skriftlig eksamen på campus. Studenter som ønsker å avlegge skriftlig eksamen på et annet godkjent sted, må søke om dette på særskilt skjema.
Begge deleksamener må være bestått. Det settes en samla karakter. Karakterskala er A-F.
Sensorordning
Vilkår for ny/utsatt eksamen
Evaluering av emnet
Tilbakemelding fra studentene våre er avgjørende for at vi skal kunne tilby best mulige emner og studieprogrammer. Dette emnet evalueres på følgende måte:
- midtsemesterevaluering
- løpende evaluering/sluttevaluering
Resultatene behandles av
- lærergruppe
- studieleder
- lokalt studiekvalitetsutvalg
Litteratur
Grammatikk
Det arbeides med temaene
- konjunktiv
- valens og setningsstruktur
- leddstilling
Aktuell litteratur til disse emnene samt til språkhistorie legges ut på nettstedet deutsch.hiof.no.
Skriftlig språkferdighet
Øvingstekster og bakgrunnsmateriale legges ut på nettstedet deutsch.hiof.no.