Naturformidler får pris for å gjøre fiskeørna kjent for folk flest

Rune Aae ved Høgskolen i Østfold har gjort fiskeørna "Fru Rauer" til en folkekjær stjerne gjennom NRKs direktesendinger. Nå hedres biologen med Formidlingsprisen for sin unike evne til å formidle naturkunnskap til et bredt publikum både nasjonalt og internasjonalt.

Rune Aae fikk Formidlingsprisen ved Høgskolen i Østfold. Foto: Nina Fredheim/HiØ.

Formidlingsprisen ble delt ut torsdag 30. januar sammen med Utdanningskvalitetsprisen, Forskningsprisen og Arbeidsmiljøprisen.

Rektor ved HiØ, Lars-Petter Jelsness-Jørgensen, delte ut prisene.

I utdelingen av Formidlingsprisen ble følgende fremhevet;

Høgskolelektor Rune Aae har vist en imponerende innsats innen formidling, med en særlig høy aktivitet i et bredt spekter av kanaler. Han har vært svært synlig i norske medier og har også fått oppmerksomhet internasjonalt. Dette gjør at han når ut til et svært bredt publikum.

Denne kandidaten har i aller høyeste grad bidratt til å sette Høgskolen i Østfold på kartet.

Han fremmer høgskolen gjennom sin aktive deltakelse i mediene, og styrker dermed høgskolens synlighet og omdømme i offentligheten.

Les hele juryens begrunnelse nederst i saken.

Her kan du lese et intervju med prisvinner Rune Aae:

Hva betyr denne prisen for deg og ditt fagområde?

– Det betyr mye å bli anerkjent for den jobben som er gjort med å formidle naturfag og biologi for allmuen.

Kan du si noe om fagområdet og din innsats som ligger til grunn for at du får formidlingspris?

– Mitt fagområde er primært biologi, med vekt på rovfugl. Særlig i forbindelse med firskeørnprosjektet i Østfold og direktesendinga på NRK fra fiskeørna fru Rauer sitt reir har det blitt mye formidling omkring fru Rauer spesielt og fiskeørn generelt.

Fiskeørnprosjektet har vart siden 2006, mens direktesendinga har nå vært i to sesonger, med en formidabel respons fra publikum.

Hvordan planlegger du å bruke prispengene?

– Jeg skal sette meg ned med min fagseksjon for å tenke høyt omkring hva vi skal bruke pengene på.

Hvilken innvirkning håper du at ditt arbeid har på studenter, kolleger eller samfunnet generelt?

– Jeg håper, som alltid, at det skal bli mer fokus på ivaretakelse av den levende naturen vi alle omgir oss med, og som til stadighet blir ofret på vekst- og framskrittets alter.

Hva inspirerte deg til å jobbe med det du gjør?

– Jeg har alltid vært glad i både natur og formidling, så den kombinasjonen har vært en naturlig del av meg helt fra barns ben av. Den store motivasjonen er likevel at vi må bli mye flinkere til å ivareta det vi er så glade i omtrent alle sammen – en levende natur.

Rektor Lars-Petter Jelsness-Jørgensen gratulerte høgskolelektor Rune Aae med Formidlingsprisen. Foto: HiØ.

Mer om Formidlingsprisen

  • Juryens begrunnelse:

    Denne personen har vist en imponerende innsats innen formidling, med en særlig høy aktivitet i et bredt spekter av kanaler. Han har vært svært synlig i norske medier og har også fått oppmerksomhet internasjonalt. Dette gjør at han når ut til et svært bredt publikum.

    Kandidaten viser stort initiativ, ikke bare ved å stille opp når han blir spurt, men også ved aktivt selv å ta initiativ til formidling. Dette engasjementet er med på å skape stor interesse og engasjement blant publikum. Juryen er spesielt imponert over hans evne til å etablere og opprettholde en meningsfull dialog med publikum, noe som skaper en unik formidlingssituasjon.

    Gjennom sitt vedvarende engasjement og formidling har han i betydelig grad bidratt til å øke interessen for sitt fagfelt. Hans forklaringer er klare og tilgjengelige, og han har en fremragende evne til å gjøre komplekse temaer forståelige for alle. Kandidaten er også tilgjengelig for spørsmål og avklaringer, enten det er i kommentarfelt i aviser eller på sosiale medier, og viser en bemerkelsesverdig vilje til å møte publikum der de er.

    Denne kandidaten har i aller høyeste grad bidratt til å sette Høgskolen i Østfold på kartet. Han fremmer høgskolen gjennom sin aktive deltakelse i mediene, og styrker dermed høgskolens synlighet og omdømme i offentligheten.
     
  • Les om kriteriene og juryens sammensetning for Formidlingsprisen
  • De nominerte til Formidlingsprisen 2023
Av Nina Skajaa Fredheim
Publisert 31. jan. 2025 13:18 - Sist endret 31. jan. 2025 13:19