Følg opp søknaden

Skal du søke opptak til årsstudier, bachelorstudier eller grunnskolelærerutdanning finner du all informasjon på Samordna opptak sine sider.

Informasjonen på denne siden gjelder kun søknad om opptak til studier utlyst lokalt i Søknadsweb.

Laste opp dokumentasjon

Alle dokumenter må lastes opp under "Mine dokumenter" inne på Søknadsweb. 
"Mine dokumenter" finner du øverst på den mørkegrå linjen når du har logget deg inn på Søknadsweb, enten så står det "Mine dokumenter" eller så er det en mørk firkant med tre hvite streker som du må trykke på for å få frem en meny. Da finner du "Mine dokumenter" der. Du skal ikke endre søknad for å laste opp dokumenter.

Mangler noe i søknaden? 

Hvis vi mangler noe dokumentasjon fra deg for å kunne behandle søknaden din, så vil du få en e-post fra oss med informasjon om hva som mangler og en ny mulighet til å laste opp eventuelt manglende dokumenter.

Det er derfor viktig at du kontrollerer at du er registrert med riktig e-postadresse under ”Min profil” på Søknadsweb.

E-post fra opptak@hiof.no kan havne i spam/søppelpostmappen.

Poengberegning

Kvalifiserte søkere rangeres etter konkurransepoeng. Her finner du informasjon om hvordan konkurransepoengene beregnes.

Hvor mange har søkt?

Her finner du informasjon om søkertall, opptakstall og poenggrenser.

Når får jeg svar?

Dato for når du får svar finner du under ”Mine søknader” på Søknadsweb. 
Hvis det ikke står en dato der betyr det at det er løpende opptak, og da vil vi sende ut svar fortløpende.

Opptaksregler

Her finner du informasjon om opptaksregler.

Publisert 12. jan. 2026 14:42 - Sist endret 6. feb. 2026 11:23