Innovasjon og prosjektledelse ved Windesheim, Nederland (høst 2024)

Madeleine Bergene-Syvertsen: Jeg er utrolig glad for at jeg valgte å dra på utveksling. Jeg har fått masse ut av det, både når det kommer til akademisk og sosial kunnskap og jeg vil absolutt anbefale å ta denne sjansen!

Hallo, jeg heter Madeleine og utvekslet til Nederland i mitt 5. semester i Innovasjon og prosjektledelse. I Nederland gikk jeg på campuset i Zwolle på en linje som het «Global Project and Change Management», mer spesifikt på den delen av linja kalt #Minor Managing Projects for Sustainable Development», som oftest referert til som «MPSD».

Generelt om Windesheim & Zwolle:

Windesheim blir beskrevet som en av Nederlands «top-3 universities of applied sciences» og har rundt 27,500 studenter (fulltids og deltids) i Almere og Zwolle. Universiteter i Nederland med navn «Applied Sciences» betyr at de har høyere profensjonsutdanning. Windesheim har en mer hands-on studiemetode hvor studenten(e) jobber nærmere med arbeidslivet gjennom internships, workshops, prosjekter med ulike organisasjoner og businesser, både nasjonalt og internasjonalt, gruppearbeid og gjesteforelesere. De har mindre klasser på max. 20 – 30 studenter per klasse.

Zwolle er en by med nesten 130 000 innbyggere og har et fint og livlig sentrum. Byen har mange historiske bygninger, hvor flere nå inneholder koselige butikker, restauranter og kaffeer, blant annet er den gamle kirken i sentrum nå en stor bokbutikk. Området inneholder også fine kanaler, rester av en gammel bymur og er rik på kunst og kultur.

Sykling er en stor del av Nederlandsk kultur og selv om landet kun har rundt 17 millioner innbyggere, som er mye i forhold til Norge, finnes det nesten 23 millioner sykler i landet, som betyr at de er over 5 millioner sykler mer enn mennesker i landet.

Informasjonsmøter:

Det første informasjonsmøtet for utvekslingsstudenter var i slutten av August på skolen. Her ble vi introdusert til ESN (Erasmus Student Network), hvem de er, hva de gjør og hva vi kan forvente. De viste også en oversikt over kommende arrangementer vi kunne delta på og hvilke det var viktigst å notere seg, dette var med tanke på at noen få arrangementer var større enn andre.

Vårt første Kick-Off med klassen ble holdt 3. September. Her ble fikk vi en oversikt over hva semesteret gikk ut på og litt av det vi kan forvente å lære og gjøre i løpet av utvekslingen.

Emner & Utbyttet:

I løpet av semesteret hadde jeg 4 fag. Advanced Project Management, Applied Research, Leadership and Team Development og Dutch Language. De første tre valgt I samarbeid av skolene, mens Dutch var et fag jeg valgte å legge til slik at jeg kunne ha litt bedre forståelse av språket, siden det kunne hjelpe litt når det kom til å kommunisere med andre.

Alle fagene var relevante i forhold til Innovasjon og prosjektledelse og det var mye informasjon når det kom til samarbeid i team, tilnærming til prosjektledelse, metoder, og om du ønsker å bli bedre på å forske selv og gå i dybden på et prosjekt, da er dette noe for deg. Jeg og 3 andre jobbet med en klient i Nederland under hele semesteret, og under denne tiden har jeg fått muligheten til å lære masse om både meg selv som individ og hvordan jeg kan samarbeide bedre med folk jeg ikke har møtt før prosjektstart, som er en opplevelse i seg selv, en som er nyttig å ha før man skal ut i slike jobber.

Bosted:

Nederland sliter med boligmangel, så jeg anbefaler å starte å søke tidlig. På Windesheim sin side om studentbolig for studenter er det informasjon angående hvor man kan søke. Jeg søkte via SSH, men dette tilbudet kommer ikke før i midten av Juni og man er ikke garantert bolig, det er heller ikke nok rom til alle, så det er viktig å sjekke andre alternativer. Det er lurt å være tidlig ute på tilbudsdagen om du ønsker å skaffe deg rom via SSH, for her tok det mindre enn 1 minutt før alle tilbudene var tatt. For utvekslingsstudenter som kun skal bli 1 semester er det «Short Stay» som teller, disse rommene kan koste mellom 400 – 600 Euro i måneden basert på hvilket kollektiv du ender på, men du betaler flere måneder om gangen, så det bli mer å betale med en gang. Jeg endte opp i «Leliestraat» som er rundt 30 min å gå fra skolen (15 min med sykkel). Tilbudet inneholder både vann, strøm og WiFi. Du kan også betale 75 Euro ekstra for sengetøy. Det er et stort rom med køyeseng pult, skap og kjøkken i et rom, men badet er heldigvis sitt eget. Her delte du rom og bad med en annen, det er mulig å søke med noen du kjenner eller så får du en tilfeldig romkamerat, som jeg var heldig med. Det bodde flere Erasmus+ studenter i dette kollektivet.

Arrangementer:

ESN arrangerte flere arrangementer. Det inkluderer alt fra spillkvelder til karaoke og bar competitions. I starten av semesteret får vi en mail som inkluderer en link til en gruppechat for alle ESN studenter på Windesheim, etter hvert blir man også fordelt inn i faddergrupper og det er i tillegg flere mindre grupper man kan bli med i slik som volleyball grupper, spillgrupper og arts and crafts.

Noen av de større arrangementene inkluderte noe de kalte «Get to Know Zwolle» hvor vi ble delt opp i grupper og  gikk rundt i sentrum og ble bedre kjent med studentbyen vår mens vi gjorde noe de kalte for en instagram konkurranse hvor vi tok bilder/videoer av ulike ting, som å fortelle en due om en tilfeldig film på 30 sekunder, eller å fri til en fremmed på gaten, og å smake på ulike typisk dutch mat/snacks.

Det ble også arrangert en «City Tour», hvor alle utvekslingsstudenter fikk valget mellom 3 byer å reise til, i dette tilfellet ble det Utrecht, hvor vi fikk blitt kjent med en annen by i Nederland. Vi fikk en omvisning i ulike områder av byen før vi fikk lunsj, og til slutt kunne vi spasere rundt som vi ønsket å se på butikker, handle, eller spise og drikke på ulike steder i byen. I November ble det holdt et Multicultural Dinner hvor man skulle ta med seg en matrett basert på hjemlandet man kom fra. Her valgte jeg å lage risgrøt, men siden de ikke har typisk grøtris i Nederland fant jeg en oppskrift på nett hvor man brukte vanlig ris, melk og sukker. Dette var et utrolig koselig arrangement hvor man fikk spist masse god mat og bli bedre kjent med forskjellige kulturer. I januar ar det arrangert en Vintergala for alle ESN studenter, som er det siste arrangementet de holder.

Jeg valgte å dra til Nederland siden de ligger på samme tidssone som vi gjør i norge, og det betydde at jeg slapp å bekymre meg når jeg planla samtaler med mine venner og familie over semesteter, i tillegg er været relativt kjent, men blir ikke like kaldt som i Norge. Så om du skal bo alene i et annet land for første gang, eller ønsker å føle deg litt mer som hjemme under utvekslingen, så anbefaler jeg deg å dra til Nederland. Du får også muligheten til å se mange vakre gamle bygninger, både i Zwolle og i Nederland, og du får til og med muligheten til å reise til andre land for å jobbe med prosjekt, så om du er interessert i å lære mer om hvordan man kan arbeide med prosjekter i praksis (du får jobbe med det samme prosjektet under hele semesteret), lære mer om andre kulturer, og ønsker å ha muligheten til å reise mer, så anbefaler jeg å utveksle til Windesheim

Publisert 19. jan. 2025 18:12