Vi har begge lang erfaring med muntlig eksamen i emnet Barns Utvikling, Lek og Læring 1 (BULL 1), det første emnet studentene på Barnehagelærerutdanningen har eksamen i. For mange representerer dette første møte med høgskoleeksamen, og det kan være både spennende og utfordrende. Noen har kanskje ikke hatt eksamen på lang tid, bærer med seg tidligere negative erfaringer, eller opplever eksamen for aller første gang. Vårt mål har alltid vært å skape en trygg ramme rundt eksamen, en tanke som har utviklet seg fra pepperkaker og julestemning til mer omfattende endringer i rommets utforming.
Studentene er ofte nervøse før eksamen, og for noen kan frykten være så sterk at de ikke møter opp eller blir sittende i bilen på parkeringsplassen. Selv de som ser ut til å være komfortable mens de venter på sin tur, kan oppleve at nervene slår inn i det øyeblikket de trer inn i rommet. Vi begynte å fundere: Kunne det å endre rommets utforming gi studentene nye, positive eksamensopplevelser? Vi valgte derfor å innrede eksamensrommet som en kafé, med materialer, møbler, planter, varm drikke, kafelyder og tepper. En stumtjener ble også inkludert, og dens effekt på studentenes opplevelse kan du høre mer om i podkasten.
I vårt prosjekt deltok 15 studenter fra 1. trinn i Barnehagelærerutdanningen, som fikk muligheten til å delta i en anonym spørreundersøkelse både før og etter eksamen. Dette er en kvalitativ studie presentert gjennom posthumanistiske perspektiver, som vektlegger samspillet mellom mennesker, rom og materialer, uten å sette mennesket i sentrum.
I episoden deler vi våre erfaringer som sensorer og funn fra spørreskjemaene. Vi diskuterer hvordan småprat og plassering påvirket studentenes trygghetsfølelse, og hvor stor rolle sensorens holdning og dialog i rommet spiller. Rommet og forventningene til det hadde også mange ulike innvirkninge
r. Du får høre om hvilken betydning det å være «forsøkskanin» i en alternativ eksamenssituasjon hadde for studentenes trygghet og forberedelser.
Klarte vi å skape nye spor eller gi nye erfaringer knyttet til eksamen? Og var det noen som trakk seg? Disse spørsmålene besvares i episoden.
Vi diskuterer også hvordan erfaringene fra denne kafeeksamen kan overføres til fremtidige profesjonelle situasjoner i barnehagen, hvor man må prestere, for eksempel i personal- eller foreldremøter. Kanskje kan innsikten i hvordan rommet kan skape trygghet hjelpe studentene i å arrangere gode møter i deres fremtidige yrkesliv. Lurer du på hvilke funn vi tar med oss videre til fremtidige eksamensrom? Det får du også svar på i episoden."


