Barnevernspraksis i Namibia V25

Vi er to barnevernsstudenter ved Høgskolen i Østfold, Julie Kristin Myrene og Cassandra Mathisen Hovden. I vårt andre studieår valgte vi å søke utvekslingspraksis for å utvide våre faglige og personlige perspektiver gjennom erfaringer innen en annen kultur. Oppholdet i Namibia har vært en unik opplevelse som vi setter stor pris på, og som vi vil ta med oss videre i livet.

blå himmel sandjord gjerde søppelcontainere søppel

 

Vi reiste ned til Namibia i Afrika, januar 2025 og var der helt til april. I forkanten av reisen hadde vi god kontakt med studiekoordinator fra Høgskolen i Østfold og studieveileder fra Namibia som vi skulle holde kontakt med gjennom hele perioden. Vi bodde i et stort hus sammen med ti andre studenter fra høgskolen. Vi hadde stort kjøkken og bad til hvert rom. Det bodde 4 studenter på hvert rom. Vi var så heldig og hadde vaskehjelp som byttet sengetøy og vasket hele huset for oss. Å bo med andre studenter fra høgskolen var givende for samholdet, fellesskapet og trygghet gjennom hele praksisperioden.

sandjord telt akasietrær stoler blå himmel

I løpet av praksisperioden skulle vi jobbe på et barnehjem 20 minutter fra området vi bodde. Katatura som ligger i slummen av Afrika, et fattig område. Hver dag ble vi hentet av vår faste sjåfør og kjørt til og fra stedet vi bodde. Arbeidet der var både givende og utfordrende. I Katatura var det mange sterke inntrykk hver eneste dag, og ofte kunne det være tungt å ta inn over seg alt vi så. Fattigdommen var tydelig overalt, men vi oppdaget også at livet handler om mer enn penger. Barna og de ansatte på barnehjemmet viste oss at man kan finne glede i det man har, og at riktig innstilling og samhold kan bety mer enn materielle goder. Vi hørte sjelden klaging, det var smil, sang og latter som møtte oss hver dag. Denne livsgleden, midt i vanskelige kår, har vi tatt med oss hjem til Norge. Når de kan møte hverdagen med et smil, selv med så lite, minner det oss om hvor lite vi egentlig har å klage på. Erfaringene derfra har gitt oss verdifull innsikt og styrket oss i vår fremtidige rolle som barnevernspedagoger.

kake namibiske flagg

Vi var heldige som hadde en fantastisk studieveileder i Namibia. Hun sørget for at vi ikke bare jobbet, men også fikk oppleve landet på sitt beste. Vi var så heldige å være i Namibia på selve nasjonaldagen deres. Etter arbeidstid og i helgene dro vi på turer, og vi fikk lære mye om Namibias kultur og dramatiske historie. Vi fikk blant annet oppleve safari, kysten, Cape Town og masse mer!

Med oss på alle utfluktene hadde vi en lokal guide som raskt ble en god venn og en trygghet for oss i et ukjent land. Han tok oss med til steder vi aldri ville funnet på egen hånd, og sørget for at vi følte oss trygge hele tiden

Namibia gjorde sterkt inntrykk på oss, og vi reiste hjem med minner, historier og erfaringer vi kommer til å ta med oss videre. Vi reiste hjem med vennskap, takknemlighet og ikke minst lærte mye om oss selv og verden. Vi anbefaler utveksling sterkt til andre studenter.

blå himmel hav sand steiner pingviner
Publisert 29. sep. 2025 14:40 - Sist endret 29. sep. 2025 14:40