Великие путешественники

Kort beskriving

Dette er et tverrfaglig undervisningsopplegg i historie og geografi på russisk. Fokuset er på leseferdigheter og muntlig aktivitet gjennom samarbeidslæring. Elevene får også kunnskap om kjente oppdagelsesreisende gjennom leseoppgaver, bruk av kart og faktakort

Kompetansemål

Samfunnsfag, 10. trinn - Historie

  • skape forteljingar om menneske frå ulike samfunn i fortid og notid og vise korleis livsvilkår og verdiar påverkar tankar og handlingar
  • Samfunnsfag, 10. trinn - Geografi
  • lese, tolke og bruke papirbaserte og digitale kart og kunne bruke målestokk og kartteikn

Fremmedspråk - Kommunikasjon

  • finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangere
  • delta i enkle, spontane samtalesituasjoner
  • bruke lytte-, tale-, lese- og skrivestrategier tilpasset formålet

Fremmedspråk - Språk, kultur og samfunn

  • samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge

Læringsmål

  • kunne fortelle om kjente oppdagelsesreisende ved hjelp av faktakort
  • kunne bruke forskjellige lesestrategier ut fra hensikten med lesingen (skumlesing, punktlesing, nærlesing)
  • vise evne til å ta den andres perspektiv og problemløsning gjennom muntlig samarbeid

Ressursar

Plan for opplegget

Aktivitet 1

Bruk bilder for å presentere tema (f.eks. bilder fra ekspedisjoner på Nordpolen, kart med seilingsrute, romskip i verdensrommet, bilder av kjente oppdagelsesreisende). Elever kan gjette ut fra bilder hva tema er.  Se gjennom ordbanken (vedlegg 1).

Aktivitet 2

Spørsmål: Вы любите путешествовать? В каких странах вы были? Вы были в Арктике/ на Северном полюсе? А вы знаете, кто там был? Вы были в Антарктике/ на Южном полюсе? А вы знаете, кто там был? В каких странах вы хотите путешествовать? Вы хотите путешествовать в космосе? Назовите известных космонавтов

Bruk VØL-skjemaet for å systematisere eksisterende kunnskap hos elever og finne ut deres forventninger. Skjemaet kan se sånn ut.

Я знаю (jeg vet) - Я хочу знать (jeg ønsker å lære) - Я узнал (jeg har lært)
Руальд Амундсен     Был в Арктике или Антарктике?
Когда?    
Русские космонавты  и путешественники    

Aktivitet 3

Arbeidsark (vedlegg 2)

Elever jobber i smågrupper og
leser og finner bilde og tekst som hører sammen
bruker informasjon fra tekster og lager en tidslinje
bruker informasjon (stedsnavn) i tabellen for å tegne reiserute på kartet (vedlegg 3). Elever bruker verdensatlas eller digitalkart for å løse oppgaven.

Aktivitet 4

Pararbeid (vedlegg 4)

Elever jobber i par. En får kortet A, mens den andre får kortet Б. De stiller spørsmål til hverandre for å finne manglende informasjon. Etter å ha samlet inn de nødvendige opplysningene, lag de en fortelling om oppdagelsesreisende.
Det er viktig at de ikke får se den andres kort!

Evaluering og vurdering

Elever skriver hva de har lært i VØL-skjemaet. Elever vurderer sin egen læring og beskriver de læringsmål de har nådd ved hjelp av skjemaet (vedlegg 5). Vurderings-kriteriene kan være læringsmål som elevene og/eller læreren har konkretisert.

Oppfølging

Elever kan lage

  • bordspill basert på det de har lært
  • tegnefilm/bildefremvisning basert på det de har lært (tverrfaglig prosjekt i fagene kunst og håndverk, russisk og IKT
  • «intervju» av valgte oppdagelsesreisende
  • Online-profil av oppdagelsesreisende (tverrfaglig prosjekt i fagene norsk, russisk, samfunnsfag og IKT

Idé og utarbeiding

Inna Kristiansen, © Fremmedspråksenteret

Emneord: Kommunikasjon R1, Språklæring og flerspråklighet R1, Språk og teknologi R1
Publisert 1. feb. 2020 12:46 - Sist endret 11. mars 2021 13:56